Aug 19, 2026 Mesaj bırakın

C276 ve C22 Hastelloy Boru Karşılaştırması - Kimyasal, Denizcilik ve Ekşi Hizmet için Her Biri Ne Zaman Belirtilmelidir?

Bir kimya tesisi, açık deniz platformu veya rafineri yükseltmesi için nikel alaşımlı boru satın alıyorsanız,Hastelloy C276 ve C22karar genellikle 316L, 904L ve hatta dubleks 2507 hariç tutulduktan sonra verilir. Her iki alaşım da nikel-krom-molibden ailesine aittir ve her ikisi de paslanmaz çeliğin çözemediği sorunları çözer. Ancak bunlar birbirinin yerine kullanılamaz. Yanlış seçim, on sekiz ay içinde tercihli kaynak atağı olarak veya malzemenin hiçbir zaman optimize edilmediği oksitleyici klorür döngüsünde beklenmeyen çukurlaşma olarak ortaya çıkar.

Ürün Formları

Çubuk ve Çubuk

Plaka ve Levha

Bobin ve Şerit

Boru ve Tüp

Montaj: Flanş, Tee, Dirsek, Redüktör vb.

Dövme: Halka, Şaft, Daire, Blok vb.

c276 vs c22

Standartlar Ne Diyor: UNS N10276 ve N06022

Her iki alaşım da boru, tüp, bağlantı parçaları, dövme parçalar ve levhaya yönelik aynı ASTM ürün spesifikasyonları kapsamındadır. Aradaki fark, UNS tanımı ve kimya sınırlarıdır.

Ürün Formu ASTM Spesifikasyonu C276 (UNS N10276) C22 (UNS N06022)
Dikişsiz boru ve tüp ASTM B622 / ASME SB622 UNS N10276 UNS N06022
Kaynaklı boru ASTM B619 / ASME SB619 UNS N10276 UNS N06022
Kaynaklı boru ASTM B626 / ASME SB626 UNS N10276 UNS N06022
Bağlantı parçaları ASTM B366 / ASME SB366 WPHC276 WPHC22
Dövmeler ASTM B564 / ASME SB564 N10276 N06022
Plaka/levha/şerit ASTM B575 / ASME SB575 N10276 N06022
Çubuk/çubuk ASTM B574 / ASME SB574 N10276 N06022

 

Kimyasal Bileşimi ve Neden Önemlidir?

Öğe C276 (UNS N10276) C22 (UNS N06022) Mühendislik Etkisi
Nikel (Ni) Bakiye (~%57) Bakiye (~%56) Temel matris; süneklik ve SCC direnci
Krom (Cr) 14.5 – 16.5% 20.0 – 22.5% Oksitleyici asit direnci; pasif film stabilitesi
Molibden (Mo) 15.0 – 17.0% 12.5 – 14.5% Asit direncinin azaltılması; çukurlaşma direnci
Volfram (W) 3.0 – 4.5% 2.5 – 3.5% Asitlerin azaltılmasında lokal korozyon direnci
Demir (Fe) 4.0 – 7.0% 2.0 – 6.0% C22'deki düşük Fe, asit performansının bir kısmını iyileştirir
Karbon (C) maks 0.010% 0.015% Hem ultra-düşük karbonlu; duyarlılık riski yok
Silikon (Si) maksimum 0.08% 0.08% Kaynaklanabilirlik kontrolü
PREN (yaklaşık) ~69 ~65 Her ikisi de son derece yüksek; C22 biraz daha düşük

 

Çukurlaşma ve Çatlak Direnci (ASTM G48)

ASTM G48, alaşımları klorür hizmetine göre sıralamak için kullanılan standart demir klorür testidir. Aşağıdaki sayılar temsili laboratuvar aralıklarıdır, garanti edilen minimum değerler değildir, ancak iki alaşımı net bir şekilde ayırırlar:

Alaşım PREN CPT (derece) Yöntem A CCT (derece) Yöntem B Deniz Suyu Çukurlaşma İndeksi
316L 24 25 – 30 < 0 Sınırlı
2205 çift yönlü 35 45 – 55 20 – 25 İyi
2507 süper dubleks 42 70 – 80 45 – 55 Harika
Hastelloy C276 ~69 ~115 – 125 ~70 – 80 Üstün
Hastelloy C22 ~65 ~105 – 115 ~75 – 85 Üstün

Her iki alaşım da klorür hizmetinde her paslanmaz ve dubleks kaliteden daha iyi performans gösterir. C276, daha yüksek molibden ve tungsten içermesi nedeniyle biraz daha yüksek bir kritik çukurlaşma sıcaklığına sahiptir. C22, daha yüksek krom nedeniyle biraz daha iyi bir kritik aralık sıcaklığına sahiptir. Çoğu boru sistemi için, her iki alaşım da çukurlaşma açısından-fazla mühendislikten geçirilmiştir; Gerçek seçilim etkeni kimyasal ortamdır.

 

Kaynaklı Durumda Taneler Arası Korozyon- (ASTM G28)

C22 kısmen kaynak ısısından-etkilenen bölge ve füzyon hattındaki tercihli saldırıya direnmek için geliştirildi. Kaynaklı numuneler üzerinde ASTM G28 Yöntem A testinde:

 

C276-kaynaklı olarak: korozyon hızı genellikle < 1,0 mm/yıldır, ancak çözeltiyle tavlanmamışsa güçlü oksitleyici ortamlarda lokal saldırı gösterebilir.

Kaynaklı olarak C22-: korozyon hızı tipik olarak < 0,5 mm/yıl olup, karışık oksitleyici/indirgeyici hizmette HAZ saldırısına karşı daha iyi direnç gösterir.

 

Sahada-kaynaklanacak ve kaynak-sonrası tavlama yapılmayacak - boru makaraları için (ki bunların çoğu -) C22, kaynak-bölgesi korozyonuna karşı daha büyük bir güvenlik marjı sağlar. Bu, C22'nin çok amaçlı kimya tesisleri ve farmasötik boru sistemleri için varsayılan haline gelmesinin nedenlerinden biridir.

 

Ortam-Bununla-Ortam Seçimi

Hizmet Ortamı Daha İyi Seçim Sebep
Konsantre hidroklorik asit (indirgeyici) C276 Daha yüksek Mo + W içeriği
Islak klor gazı / hipoklorit (oksitleyici) C22 Daha yüksek Cr içeriği pasif filmi stabilize eder
Ferrik klorür / bakır klorür C22 Oksitleyici klorür servisi
Karışık nitrik/hidroklorik asit (kraliyet suyu tipi) C22 Daha geniş çok yönlülük
Sulfuric acid, reducing, >90 derece C276 Kanıtlanmış daha düşük korozyon oranı
Deniz suyu / tuzlu su / klorür soğutma suyu Herhangi biri Her ikisi de olağanüstü; C22 biraz daha iyi aralık marjı
Baca gazı kükürt giderme (FGD) emici C22 Bulamaçtaki oksitleyici klorür seviyeleri
H2S ile ekşi servis (NACE MR0175) C276 veya C22 Her ikisi de listelenmiştir; sertlik kontrolü gerekli

 

Üç Gerçek Proje Senaryosu

Senaryo 1 - Suudi Aramco Asit Gaz Sahası Enjeksiyon Hattı

Servis: Ekşi ıslak gaz, %8 H2S, 50.000 ppm klorür, 80 derece, NPS 3 proses hattı. Karar: ASTM B622'ye göre Hastelloy C276 dikişsiz boru, Sch 40S, çözeltiyle tavlanmış, NACE MR0175 ikili{11}}sertifikalı, sertlik 23 HRC'den az veya ona eşit. Nedeni: Yüksek klorür içeren ekşi ortamı güçlü bir şekilde azaltmak, C276'nın Mo + W içeriğini destekler. Aramco onayı için SGS denetimli tam EN 10204 3.2 MTC.

 

Senaryo 2 - Rotterdam Kimya Fabrikası Klor-Alkali Ağartma Hattı

Servis: Islak klor gazı ve sodyum hipoklorit, 60 derece, NPS 2 alet döngüsü, kaynak sonrası tavlama olmadan saha-kaynaklı makaralar-. Karar: ASTM B622, Sch 40S, ERNiCrMo-10 dolgu maddesine göre Hastelloy C22 dikişsiz boru, PED CE işareti, EN 10204 3.1. Neden: Oksitleyici klorür hizmeti C22'nin daha yüksek kromunu destekler. Kaynaklı HAZ korozyon direnci kritik öneme sahiptir çünkü kaynak sonrası çözelti tavlaması mevcut tesiste pratik değildir.

 

Senaryo 3 - QatarEnergy Açık Deniz Deniz Suyu Kaldırma Pompası Kolonu

Servis: Ham deniz suyu, ortam sıcaklığı, NPS 8 kolonlu boru, kaynaklı konstrüksiyon. Karar: ASTM B619'a göre C276 veya C22 kaynaklı boru; Kullanılabilirlik ve toplam kurulum maliyetine göre belirlenen nihai seçim. Nedeni: Her iki alaşım da korozyon açısından-deniz suyu için çok fazla spesifiktir. Buradaki karar, metalurji değil, tedarik ekonomisi ve teslim süresidir.

 

Hızlı-Referans Seçim Tablosu

Parametre Hastelloy C276 (UNS N10276) Hastelloy C22 (UNS N06022)
Şunun için en iyisi: Güçlü şekilde azaltıcı asitler, yüksek klorürler, ekşi servis Oksitleyici asitler, karışık oksitleyici/indirgeyici, kaynak-kritik hizmeti
CR içeriği 14.5 – 16.5% 20.0 – 22.5%
Mo + W içeriği Toplam %18 – 21 %15 – 18 toplam
PREN ~69 ~65
CPT (ASTM G48 A) ~115 – 125 derece ~105 – 115 derece
ŞNT (ASTM G48 B) ~70 – 80 derece ~75 – 85 derece
ASTM boru özellikleri B622 / B619 / B626 B622 / B619 / B626
Dolgu metali ERNiCrMo-4 ERNiCrMo-10
NACE MR0175 Kabul edilebilir, sertlik 23 HRC'ye eşit veya daha az Kabul edilebilir, sertlik 23 HRC'ye eşit veya daha az
PED / MS 2000 CE işaretiyle kabul edildi CE işaretiyle kabul edildi
Tipik maliyet Biraz daha düşük Küçük boyutlarda %10 – 15 prim

 

SSS

OlabilmekHastelloy C22yer değiştirmekC276projemde mi?

Çoğu zaman evet, ancak otomatik olarak değil. Servis oksitleyici asitler, karışık oksitleyici/indirgeyici koşullar içerdiğinde veya kaynak sonrası tavlama olmadan saha kaynağı gerektiğinde C22 daha güvenli bir alternatiftir. C276, konsantre hidroklorik asit, yüksek-klorürü azaltan ortamlar ve en yüksek çukurlaşma direncinin gerekli olduğu ekşi hizmet için daha iyi bir seçim olmaya devam etmektedir. Değiştirmeden önce daima WPS/PQR'yi-yeniden nitelendirin ve MTR kimyasını doğrulayın.

 

Deniz suyu hizmeti için hangi alaşım daha iyidir?

Her ikisi de deniz suyunda olağanüstüdür. C22, marjinal olarak daha iyi bir kritik aralık sıcaklığına sahiptir; bu, yarıklı bağlantılarda, birikintilerin altında veya yavaş-akan tuzlu suda önemlidir. C276 marjinal olarak daha iyi bir kritik çukurlaşma sıcaklığına sahiptir. Çoğu deniz suyu boru uygulaması için seçim, yalnızca deniz suyu korozyonuna değil, ikincil kimyasal ortama (örneğin, klor-alkali vs. FGD) ve bulunabilirliğe göre yapılır.

 

C276 veya C22 boru için-kaynak sonrası ısıl işleme ihtiyacım var mı?

C276 için, alaşımın birçok uygulama için kaynaklanmış durumda iyi performans göstermesine rağmen, en agresif hizmetler için kaynak sonrası çözelti tavlaması önerilir. C22 için, alaşım-kaynaklı durumda HAZ saldırısına direnmek üzere özel olarak tasarlandığından, kaynak-sonrası tavlama daha az sıklıkla gereklidir. Nihai karar, WPS/PQR projesine ve korozyon mühendisliği incelemesine aittir.

 

Orta Doğu petrol ve gaz projesi için hangi belgeleri talep etmeliyim?

Talep: Sahibi tarafından istendiğinde, tam ısı izlenebilirliği, PMI raporu, hidrostatik test kaydı, boyut muayene raporu, NACE MR0175/ISO 15156 beyanı ve üçüncü-taraf muayene sertifikası (SGS, Bureau Veritas, TÜV veya DNV) içeren EN 10204 3.1 veya 3.2 Değirmen Testi Sertifikası. Saudi Aramco ve ADNOC sözleşmeleri için ayrıca tedarikçinin onaylı satıcı listesinde olduğunu veya ön-yeterlilik denetimini geçebildiğini doğrulayın.

 

Avrupa'da Hastelloy boru için PED gereksinimi nedir?

Grup 1 tehlikeli sıvıları taşıyan Avrupa basınçlı ekipmanlarda kullanılan hem C276 hem de C22 borular, PED 2014/68/EU kapsamında CE işaretini taşımalıdır. Kategori II-IV, Onaylanmış Kuruluşun katılımını gerektirir. MTC, EN 10204 3.1 veya 3.2'ye referans vermeli ve DoC, geçerli uyumlaştırılmış standardı veya malzeme üreticisi onayını listelemelidir.

 

Hala bir sonraki projeniz için Hastelloy C276 ve C22 arasında karar mı veriyorsunuz?

HUITONG, tam NACE MR0175 uyumluluğu, Avrupa gönderileri için PED CE işareti ve EN 10204 3.1/3.2 sertifikası ile ASTM B622/B619/B626'ya göre her iki sınıfta da dikişsiz ve kaynaklı nikel alaşımlı boru tedarik etmektedir. Proses koşullarınızı veya MTO'nuzu şu adrese gönderin:market@htpipe.comveya WhatsApp+86-19339900201aynı-haftalık alaşım seçimi ve fiyatlandırma yanıtı için.

Şimdi iletişime geçin

 

 

 

Soruşturma göndermek

whatsapp

Telefon

E-posta

Sorgulama