Sep 01, 2026 Mesaj bırakın

Hastelloy C22 Boru (UNS N06022): Kimya, Korozyon Verileri ve C276'yı Geçtiği Zaman|HT BORU

Alman kimya fabrikasından bir alıcı, geçen ay bize bir teklif talebi gönderdi ve bu not uzun bir sohbet başlattı: "Asit hatlarımız için her zaman C276'yı belirledik, ancak korozyon danışmanımız bu hizmet için C22'nin daha iyi bir seçim olduğunu söylüyor. Muhtemelen haklıdır, ancak ekibimizdeki hiç kimse aslında C22'yi boru biçiminde kullanmadı. Bize bunun nedenini açıklayabilir misiniz?"

 

Bu soru - "neden C22 ve ne zaman?" - çoğu tedarikçinin kabul ettiğinden daha sık karşımıza çıkıyor.Hastelloy C276Onlarca yıldır agresif kimyasal hizmetlerde varsayılan nikel alaşımı olmuştur ve bunun iyi sebepleri vardır. Ancak C22 bir pazarlama yükseltmesi değildir. Farklı hizmet koşulları için tasarlanmış farklı bir kimyadır ve doğru ortamda C276'dan ölçülebilir bir farkla daha iyi performans gösterir. Yanlış ortamda bunu belirtmek para israfına neden olur.

 

Bu makale, alıcıların satın almayı düşünürken aslında sordukları sekiz soruyu yanıtlıyorAlaşımlı C22 boruilk kez - kimya, korozyon verileri,-kaynak performansı, boyutlar, fiyat ve bunun yerine C276 ile ne zaman kalınacağı. Tamamı ürün, dolgu maddesi yok.

Ürün Formları

Çubuk ve Çubuk

Plaka ve Levha

Bobin ve Şerit

Boru ve Tüp

Montaj: Flanş, Tee, Dirsek, Redüktör vb.

Dövme: Halka, Şaft, Daire, Blok vb.

Hastelloy C22 seamless pipe bundle UNS N06022 ASTM B622 solution annealed

S1: Her zaman C276'yı kullandık. Neden C22'ye geçelim ki?

ÇünküHastelloy C22daha fazla krom ve C276'da daha fazla molibden vardır ve bu fark, hizmetiniz tamamen indirgemek yerine oksitleyici veya karışık-oksitleyici-indirgeyici olduğunda önemlidir.

 

C276, sıcak hidroklorik asit, ıslak klor ve molibdenin ağır yükü kaldırdığı güçlü indirgeyici koşullar - ortamları için tasarlanmıştır. C22 daha sonra farklı bir dengeyle tasarlandı: oksitleyici ortam için daha fazla krom, biraz daha az molibden ama yine de önemli ve kaynak ısısından-etkilenen bölgeyi tanecikler arası saldırıya karşı çok daha dirençli hale getiren metalürjik bir ince ayar.

 

Hizmetiniz sıcaklıkta konsantre HCl ise, C276 hala doğru cevaptır. Hizmetiniz oksitleyici asitler, karışık asit akıntıları, baca gazı kükürt giderme bulamaçları veya kaynak solüsyonu sonrası tavlanamayan saha-kaynaklı boru içeriyorsa, C22 primini - kazanır ve primi az değildir.

 

S2: Kimyada aslında farklı olan nedir?

Kompozisyon tablosu hikayeyi anlatıyor. Önemli olan sayılar krom ve molibdendir - ve iki derece arasında zıt yönlerde hareket ederler.

Öğe C22 (UNS N06022) C276 (UNS N10276) Fark Ne Anlama Geliyor?
Krom 20.0 – 22.5 14.5 – 16.5 C22 ~%37 daha fazla Cr içerir → oksitleyici ortamda daha güçlü pasif film
Molibden 12.5 – 14.5 15.0 – 17.0 C276 ~%18 daha fazla Mo içerir → asitleri azaltmada daha iyidir
Tungsten 2.5 – 3.5 3.0 – 4.5 Benzer; her ikisi de çukurlaşma direnci için W kullanıyor
Karbon 0,015'ten küçük veya ona eşit 0,010'dan küçük veya ona eşit Her ikisi de düşük; C276 biraz daha düşük
Ütü 2.0 – 6.0 4.0 – 7.0 C22 biraz daha düşük
Nikel Denge Denge Aynı taban
PREN (hesaplanmış) ~ 65 ~ 69 C276 daha yüksek oyuklanma direnci eşdeğerine sahiptir

C22'deki krom artışı artımlı değildir -, C276'ya göre %37'lik bir artıştır. C22'ye oksitleyici asitler, oksitleyici safsızlıklar içeren ıslak klor ve kimyanın temiz bir şekilde indirgemediği karışık-asit proses akışlarında üstünlük sağlayan şey budur. Molibdenin indirgenmesi gerçektir ancak mütevazı bir düzeydedir - C22 hala çoğu nikel alaşımından daha fazla olan %12,5–14,5 Mo taşır. Net etki: Alaşım C22, büyük miktarda oksitleyici ve karışık ortam performansı elde etmek için az miktarda indirgeyici-asit performansını feda eder-.

 

S3: Oksitleme hizmetinde C22 ne kadar iyidir? Bana sayıları ver.

Bu, çoğu tedarikçi sayfasının kaçındığı sorudur çünkü korozyon hızı verileri yoktur. İşte burada.

Ni-Cr-Mo alaşımlarında tanecikler arası korozyon direncine yönelik ilgili test ASTM G28'dir. Yöntem A, kaynayan ferrik sülfat-sülfürik asidi (oksitleyici bir test ortamı) kullanır ve Yöntem B, kaynayan ferrik klorür-hidroklorik asidi kullanır (daha agresif, hem çukurlaşma hem de tanecikler arası direnci test eder).

ASTM G28 Testi C22 Korozyon Hızı (mm/yıl) C276 Korozyon Hızı (mm/yıl) Tercüme
Yöntem A (oksitleyici ortam) ~ 0.30 ~ 0.50 – 0.60 C22 ~%40 daha düşüktür → daha iyi oksitlenme-orta direncine sahiptir
Yöntem B (agresif karışım) ~ 3.0 ~ 3.5 – 4.0 C22 karışık koşullarda orta derecede daha iyidir
ASTM G48 Yöntem A (çukurlaşma, CPT) ~105 – 115 derece ~115 – 125 derece C276 biraz daha yüksek CPT'ye sahiptir → marjinal olarak daha iyi saf oyuklanma
ASTM G48 Yöntem B (çatlak, CCT) ~ 75 – 85 derece ~ 70 – 80 derece C22 biraz daha yüksek CCT'ye sahiptir → çatlak koşullarında marjinal olarak daha iyidir

 

G48 çukurlaşma sayıları sizi şaşırtabilir: C276, C22'den marjinal olarak daha yüksek bir kritik çukurlaşma sıcaklığına sahiptir, çünkü C276'nın daha yüksek molibden ve tungsteni, C22'nin ~65'ine kıyasla PREN'i ~69'a iter. Ancak G28 Yöntem A sayıları hikayenin diğer yarısını anlatır -, oksitleyici bir test ortamında C22, C276'ya göre ~%40 daha az paslanır. Kromun iş başındaki avantajı budur.

 

Boru için pratik çıkarım: Hattınız oksitleyici asitler (nitrik, kromik, oksitleyicilerle birlikte ferrik klorür) veya kimyanın oksitleme ve indirgeme arasında gidip geldiği karışık proses akışları taşıyorsa, C22'nin G28A avantajı daha uzun hizmet ömrü anlamına gelir. Hattınız konsantre HCl taşıyorsa C276'nın daha yüksek PREN ve Mo içeriği kazanır.

 

S4: Kaynaklı performansı-nasıl olacak? Sahaya-kaynak tavlaması gönderemiyoruz.

Burası C22'nin boru tesisatı açısından C276'dan ayrıldığı yerdir ve alıcıların yükseltme yaptığını gördüğümüz en yaygın neden budur.

Hem C22 hem de C276, karbür çökelmesi nedenleriyle kaynak sonrası-ısıl işlem gerektirmeyen düşük-karbonlu alaşımlardır. Fark, kaynak ısısından-etkilenen bölgenin (HAZ) korozyon direncindedir. C276, kaynak yapıldığında, HAZ'daki tane sınırlarında dar bir karbür bandı ve intermetalik çökeltiler oluşturabilir. Bu bant, agresif ortamdaki tanecikler arası saldırıya karşı hassastır - bu, ana metal testinde ortaya çıkmayan ancak hizmette, genellikle kaynakta ortaya çıkan bir sorundur.

 

C22, bu HAZ yağışını baskılamak için-kimya mühendisliğiyle tasarlandı. Sonuç ölçülebilir: Yüksek düzeyde klorür-kirlenmiş karışık-asit ortamlarında (tipik FGD koşulları) C22 ile ilgili yayınlanmış veriler, temel metalle eşleşen 0,04 – 0,07 mm/yıl - HAZ korozyon oranlarını göstermektedir. C276 aynı koşullarda ana metalinden 2 – 3 kat daha yüksek HAZ oranları gösterir.

 

Düzeneği çözelti tavlaması için bir fırına koyamayacağınız saha-kaynaklı boru makaraları - için - bu belirleyici faktördür. Bir boru rafı üzerinden karışık-asit proses hatları çalıştıran bir Alman kimya fabrikası, 6 inçlik saha kaynağını kolaylıkla-sonradan kaynak tavlaması yapamaz. C22 bu adımı güvenle atlamanızı sağlar.Alaşım C276aynı durumda ya çok sıkı ısı girişi kontrolüne sahip nitelikli bir WPS'ye ya da fiziksel olarak imkansız olabilecek bir-kaynak sonrası çözüm tavlamasına ihtiyaç vardır.

 

Alıcının korozyon danışmanının C22'yi tavsiye etmesinin nedeni budur: hizmetleri karışık oksitleyici-indirgeyici asit akışıdır ve boru hatları mevcut bir tesiste sahada-kaynaklı makaralardır. C276 işe yarayabilir ancak C22'nin HAZ avantajı, eski C276 hatlarında sızıntılara neden olan arıza modunu ortadan kaldırır.

 

S5: C22'nin maliyeti daha mı yüksek? Daha ne kadar?

Evet. C22 genellikle küçük çaplı borularda (NPS 1/2" – 4") C276'ya göre %10 - 15 oranında bir prim taşır (NPS 1/2" – 4"), daha büyük boyutlarda %5 - 10'a kadar daralır. Bu prim iki kaynaktan geliyor: Biraz daha düşük üretim hacmi (C276'nın pazarda bulunabilirliği daha geniştir) ve daha yüksek krom içeriği.

 

Ancak malzeme fiyatı, kurulu maliyet denkleminin yalnızca bir parçasıdır. C22, mevcut bir tesisteki gerekli-kaynak sonrası çözüm tavlamasını - ve sahada-kaynaklı makaraları ortadan kaldırırsa, genellikle bunu yapar -, imalat maliyeti tasarrufları malzeme primini aşabilir. Boru makarasında kaynak-sonrası çözüm tavlaması, fırın süresi, taşıma ve programın etkisi anlamına gelir. C22'nin HAZ'ının buna ihtiyacı olmadığı için bunu atlamak gerçek paranın olduğu yerdir.

 

Bunun tersi de doğrudur: Hizmetiniz tamamen azaltıyorsa ve C276 bunu eşdeğer performansla daha düşük bir malzeme maliyetiyle gerçekleştiriyorsa, C22'ye yükseltme kullanmayacağınız kimyaya para harcamak demektir. Karar, alaşım adına göre değil, hizmet koşullarına göre verilmelidir.

 

S6: Gerçekte hangi boyut ve formlarda sipariş verebilirim?

C22 boru aynı form ve standartlarda mevcuttur.C276- ASTM spesifikasyonları her iki sınıfı da aynı şekilde kapsar.

Biçim Standart Tipik Aralık
Dikişsiz boru ASTM B622 / ASME SB622 NPS 1/2" – 24" (DN15 – 600), Sch 5S – XXS
Kaynaklı boru ASTM B619 / ASME SB619 Daha büyük çaplar, Sınıf 1 veya Sınıf 2
Kaynaklı boru ASTM B626 / ASME SB626 Isı eşanjörü ve enstrümantasyon tüpü
Kesim uzunlukları - Rastgele (3 – 7 m) veya çizime sabitlenmiş, ASME B16.25'e göre düz veya eğimli

Ele aldığımız soruların çoğu, NPS 1/2" ila 6", Sch 40S ve 80S, çözelti tavlanmış ASTM B622 dikişsiz borulara yöneliktir. Oksitleyici veya karışık-asit hizmetindeki ısı eşanjörleri için ASTM B626 tüpü olağan çağrıdır-. Çiziminiz bir ASME kodunu referans alıyorsa SB versiyonunu (SB622 / SB619) belirtin.

C22 kaynağı için dolgu metali ERNiCrMo-10'dur (AWS A5.14). C22 ana metal üzerinde C276 dolgu maddesi (ERNiCrMo-4) kullanmayın; kimya uyumsuzluğu, ödediğiniz HAZ avantajını ortadan kaldırır.

 

S7: Yükseltme yerine ne zaman C276'da kalmalıyım?

Ne zaman yükseltme yapmamanız gerektiğini bilmek herhangi bir indirimden daha değerlidir. Aşağıdaki durumlarda C276 ile kalın:

Servis, yüksek sıcaklıkta konsantre hidroklorik asittir.C276'nın yüksek molibden oranı (%15-17) ona saf indirgeyici asit konusunda üstünlük sağlar. C22 burada yeterli ancak optimal değil.

Servis, oksitleyici geziler olmadan tamamen azaltılıyor.Proses akışı hiçbir zaman oksitleyici salınım yapmazsa C22'nin krom avantajı kullanılmaz.

Saf klorürde maksimum çukurlaşma direncine ihtiyacınız vardır.C276'nın PREN'i (~69), C22'den (~65) daha yüksektir. Yalnızca deniz suyu çukurlaşması için, C276'nın bir marjinal kenarı - vardır, ancak pratikte her ikisi de deniz suyu borusu için çok fazla-belirtilmiştir.

Kullanılabilirlik ve teslim süresi kritik öneme sahiptir.C276'nın küresel stoğu daha geniştir. Proje takvimi C22 hadde topunu bekleyemiyorsa C276 pragmatik bir seçimdir.

Mevcut bir C276 hattındaki bir bölümü değiştiriyorsunuz.C22 ve C276 arasında farklı metal kaynakları mümkündür, ancak benzer-benzer-değiştirme için mevcut malzemeyi eşleştirmek daha basittir.

Bu koşulların hiçbiri geçerli değilse ve hizmetiniz oksitleyici asitler, karışık akıntılar veya sahada{0}kaynaklı makaralar içeriyorsa, C22 dürüst mühendislik tavsiyesidir.

 

S8: Gerçek C22 aldığımı nasıl doğrularım?

Teslimatta C276 ile aynı ancak farklı hedef numaralarıyla üç kontrol:

MTR bileşimi.Cr %20,0–22,5, Mo %12,5–14,5, W %2,5–3,5, C %0,015'ten az veya buna eşit olduğunu doğrulayın. Kromu %16 oranında gösteren bir sertifika C22 - değil C276'dır; bu en yaygın ikame sorunudur çünkü iki kalite fiziksel olarak aynı görünür.

PMI (XRF).Partide elle yapılan testler Cr/Mo parmak izini doğrulamalıdır. C22, C276 -'den gözle görülür derecede daha yüksek krom okur; fark, kalibre edilmiş bir cihazda açıktır.

ASTM G28 Metot A sertifikası.Kritik servis için sertifikada G28A korozyon oranını isteyin. 0,3 mm/yıl civarındaki bir değer, uygun şekilde tavlanmış C22 ile tutarlıdır. 0,6 mm/yılın üzerindeki bir değer, ya yanlış ısıl işlemin ya da yanlış malzemenin varlığını gösterir.

 

SSS

Hastelloy C22, C276'dan daha mı iyi?

İkisi de evrensel olarak daha iyi değil. C22, oksitleme ve karışık-oksitleme-indirgeme hizmetlerinde ve-kaynaklı imalatlarda daha iyidir. C276, saf indirgeyici asit hizmetinde daha iyidir ve marjinal olarak daha yüksek oyuklanma direncine sahiptir. Doğru soru "Hangisi benim hizmetime uyuyor?"

 

OlabilmekC22 borusudeniz suyunda kullanılabilir mi?

Evet - hem C22 hem de C276 deniz suyunda göze çarpmaktadır. C22, marjinal olarak daha yüksek bir kritik aralık sıcaklığına sahiptir; bu, flanşlı bağlantılarda ve-birikim altı alanlarda önemlidir. Çoğu deniz suyu borusu için her iki alaşım da fazlasıyla yeterlidir ve seçim, ikincil kimyasal hizmet ve bulunabilirliğine göre yapılır.

 

C22 boru kaynak-sonrası ısıl işlem gerektirir mi?

No. C22,-kaynaklı hizmet - için tasarlanmıştır; kimyası, C276'yı etkileyen HAZ çökelmesini bastırır. Bu, alıcıların saha kaynaklı boru makaralarını C276'dan C22'ye yükseltmelerinin ana nedenlerinden biridir.

 

C22 boru için maksimum servis sıcaklığı nedir?

Korozyon servisi için yaklaşık 650 derece. Bunun üzerinde ikincil fazlar çöker ve korozyon direnci düşer. Basınç tasarımı için ASME Bölüm II Kısım D tasarım sıcaklığınızda izin verilen gerilimleri kontrol edin.

 

C22 boruyu kaynaklamak için hangi dolgu metalini kullanırım?

ERNiCrMo-10 (AWS A5.14). C22 - üzerinde C276 dolgu maddesi (ERNiCrMo-4) kullanmayın; kimya uyumsuzluğu, ödediğiniz kaynaklı HAZ korozyon direncini azaltır.

 

Oksitleyici, karışık-asit veya sahada-kaynaklı hizmet için C22 boruyu mu düşünüyorsunuz?

HUITONG malzemeleriHastelloy C22(UNS N06022, 2.4602) EN 10204 3.1/3.2 MTC, PMI doğrulaması ve istek üzerine ASTM G28 sertifikalarıyla ASTM B622/B619'a uygun dikişsiz ve kaynaklı boru. Beden listenizi ve hizmet koşullarınızı şu adrese gönderin:market@htpipe.comveya WhatsApp+86-19339900201- ve C276 hizmetinize daha uygunsa, ihtiyacınız olmayan bir yükseltme için ödeme yapmadan önce bunu size bildireceğiz.

Şimdi iletişime geçin

 

 

Soruşturma göndermek

whatsapp

Telefon

E-posta

Sorgulama